top of page
  • Zdjęcie autoraAndrzej Niski

Niedziela, 25 wrzesnia 2022

OGLOSZENIA:


Katecheza dla dzieci i mlodziezy prowadzona przez Wspolnote Sw Andrzeja rozpocznie sie w piatek, 7 pazdziernika.

Zajecia dla dzieci mlodszych (mniej wiecej 8 - 11 lat) rozpoczna sie o godz 17:00 w salce Marian Room. Zajecia dla dzieci trwaja okolo jednej godziny.

Zajecia dla dzieci starszych i mlodziezy (mniej wiecej od lat 12 + ) od godziny 18:00 na duzej sali parafialnej/gimnastycznej. Zajecia dla mlodziezy koncza sie o godz 21:00.


I Piatki Miesiaca

W pazdzierniku inaugurujemy nabozenstwo ku czci Najswietszego Serca Pana Jezusa, tak zeby nowenne 9 piatkow zakonczyc w czerwcu, miesiacu Najswietszego Serca.

Zapraszamy w piatek, 7 pazdziernika na godzine 19:00 - Msza z mlodzieza w jez. angielskim, nabozenstwo wynagradzajace Najswietszemu Sercu w jez. polskim po Mszy Sw.

Spowiedz od godz. 18:15 do 18:55


Polskie Srody w Dingwall

w kazda srode wieczorem Msza Sw w jezyku polskim o godz. 19:00 w Dingwall - mozliwosc spowiedzi od 18:30.


Ewangelia Dzisiejszej Niedzieli pochodzi z Ewangelii wg. Sw Lukasza, rozdzial 16,

wersety od 19 do 31: Przypowieść o Łazarzu i bogaczu

Jezus powiedział do faryzeuszów:«Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”. Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».

Komentarz opracowano na podst homilii ojcow Kosciola - Sw Augustyna oraz Afrahata Syryjczyka


Sw Augustyn zwraca uwage na kontrasty pomiedzy Lazarzem a bogaczem oraz ich losem, ktory w czasie odwraca sytuacje w jakiej sie znajduja.

Bogacz zyje w dostatku swiatowym, najpewniej jest szanowany i otaczany powazaniem u ludzi. Lazarz jest wzgardzony i zapomniany. To jednak Lazarza nasz Pan zna z imienia, i to Lazarz staje sie podmiotem calej narracji, jest pozytywnym bohaterem opowiadania.

Obydwaj umieraja - smierc jest sprawiedliwa i czeka na kazdego z nas.

Jednak to teraz Lazarz jest niesiony przez Aniolow na miejsce wiecznej pociechy, by odpoczac przy Abrahamie, ktory jest Ojcem dla wszystkich wierzacym i poslusznym Bogu.

Bogacz zas, ktory cieszyl sie pociechami swiata i sytoscia ciala, nie ma dostepu do zaszczytow niebianskich - aniolowie nie przychodza go witac, stracony jest w otchlan samotnosci, rozpaczy i meki palacego ognia. Na nic sie zdaje to, ze jego cialo najpewniej posrod bogatych ceremonii zlozone zostalo do marmurowego grobu!Pan Jezus w opowiesci mowi o przepasci jaka oddzielila Lazarza od nieszczesliwego bogacza - Afrahat komentuje, ze ta przepasc symbolizuje w istocie serce bogacza - bo to w codziennych wyborach, bogacz utwierdzal swoje serce w zatwardzialosci samolubstwa, tak bardzo ze nie jest juz wstanie myslec o kimkolwiek innym jak tylko o sobie.


Jaka z tego plynie nauka?

Jakie praktyczne zastosowanie?

148 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page